تارنمای فرهنگی استان کرمان » Blog Archive » ارگ راین


ارگ راین
نوشته شده توسط مدیر | مرتبط با : جاذبه گردشگری | 392 views
ارگ راين

ارگ راین

ارگ راین تا ۱۵۰ سال پیش، قابل سکونت بوده و مرمت آن از سال ۱۳۷۴ آغاز شده و قسمت های بازار، حاکم نشین، چهارانبار، آتشکده زورخانه و خانه اعیانی مباشر بازسازی شده اند.

یکی از قسمت های دیدنی ارگ راین قسمت نگهبانی است که نزدیک در ورودی قرار گرفته و از بالا با یک سوراخ مربع شکل به پایین دید دارد و در زمان قدیم نگهبانان ورود و خروج افراد را از نقطه، کنترل و محافظت می کردند. در هنگام جنگ نیز از این قسمت بر سر دشمن آب جوشان یا آتش ریخته می شد.

قسمت های مختلف ارگ راین با پله های جالب و بعضا مدور از هم جدا می شود، بخش هایی از این قلعه قدیمی در اثر گذشت زمان فرو ریخته است. کوچه های تو در تو و بازار ارگ از دیگر قسمت های دیدنی ارگ راین هستند و به اتاق ها و حجره هایی ختم می شوند که گذشت زمان بر آنها تاثیرات نسبتا محسوسی گذاشته است. کمرنگ شدن نقوش برخی از دیواره ها از جمله این تاثیرات، بر اثر گذشت زمان است . با این حال شکوه و جلال ارگ راین آنرا به یکی از دیدنیهای استان کرمان تبدیل کرده است.

ارگ راین یک از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان(راینی) در زمان نادر شاه افشار و پسر او محمد علی خان در زمان زندیه بوده است. به دلیل محبوبیت میرزا حسین خان این ارگ در بسیاری از منابع با نام ارگ میرزا حسین خان نامیده شده است.

شهر راین

که در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر کرمان و بر دامنه کوه هزار قرار گرفته است با قدمت و تمدن کهن در زمان ساسانیان بواسطه قرار گرفتن در بزرگراه غرب به شرق و راه کرمان به جیرفت و بندرعباس موقعیتی مناسب داشته و یکی از مراکز داد و ستد کالا و همچنین بافت پارچه های ارزشمند بوده است که حتی به مناطق دور مانند مصر نیز صادر می شد. البته راین از گذشته به عنوان یکی از مراکز ساخت شمشیر و چاقو و سپس تفنگ هم مشهور بوده است که هنوز چاقو سازی کم و بیش در این شهر رواج دارد.نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

copyright © 2018 , Kermaniec.IR