تارنمای فرهنگی استان کرمان » Blog Archive شهر دقیانوس - تارنمای فرهنگی استان کرمان


شهر دقیانوس
نوشته شده توسط مدیر | مرتبط با : جاذبه گردشگری | 631 views

شهر اسلامی دقیانوس (جیرفت قدیم) در شمال شهرستان جیرفت جای گرفته مربوط به دوره سلجوقیان است. با توجه به وسعت ۴۰ کیلومتری این شهر که هسته مرکزی آن تنها ۱۲ کیلومتر وسعت دارد، این شهر جزو بزرگترین شهرهای اسلامی کشور محسوب می‌شده است. شهر دقیانوس در زمان سلجوقی از قطب های تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای شرقی منطقه بوده است. مارکوپولو، جهانگرد مشهور ایتالیایی نیز در سفرنامه خود از شهر تاریخی دقیانوس به عنوان یک شهر پرشکوه یاد کرده است.

جیرفت مرکز حوزه فرهنگی جازموریان در جنوب شرقی ایران است.شرایط اقلیمی برای وجود زندگی در این منطقه بسیار مناسب است .سنگواره های حیوانی عظیم جثه در زه کلوت جازموریان،آثار پراکنده دوران پارینه سنگی هزاره پنج پ م و آثار دوران نوسنگی هزاره سوم پ م بیانگر این موضوع است.شکوفایی تمدن این محل در دوره آغاز شهر نشینی در هزاره سوم و دوم پ م است.در هزاره سوم پ م در متون اکدی یاد شده است که نارام سین هیاتی بازرگانی برای خرید چوب ،مس وبافته به مکن که در منطقه جازموریان قرار دارد فرستاده است.فرمانروای این منطقه به نام مانودانو در متون اکدی ذکر شده است که احتمالا جیرفت مرکز حکومتی او بوده است.

در دوران هخامنشی این منطقه بسیار رونق داشته است و چوبهای کاخ آپادانای شوش از این منطقه آمده است.در بازگشت اسکندر از هند به فارس یکی از محلهای اقامتی سپاه او جیرفت بوده است.آثاری نیز از دوره اشکانی و ساسانی در این محل دیده میشود. در سالهای گذشته پس از یک فصل پر باران و بروز سیل آثار متعدد بسیاری از زیر خاک بیرون آمد که توجه تجار غیر قانونی عتقه را به خود جلب کرد ودر مدت کوتاهی این آثار به موزه های خارج منتقل شدندنام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

copyright © 2018 , Kermaniec.IR