تارنمای فرهنگی استان کرمان » Blog Archive موسیقی اقوام در دانشگاه ها تدریس می شود؟ - تارنمای فرهنگی استان کرمان


موسیقی اقوام در دانشگاه ها تدریس می شود؟
نوشته شده توسط مدیر | مرتبط با : اخبار استان | 8 views
موسیقی اقوام در دانشگاه ها تدریس می شود؟

در این مطلب متن مصاحبه با یکی از نامی های موسیقی ترکیه را خواهیم خواند که در مورد تدریس موسیقی اقوام در دانشگاه ها گفته اند. این مصاحبه در جشنواره ی موسیقی نواجی که تا امروز در کرمان در حال برگزاری است تهیه شده است. با ما همراه باشید.

عبیدالله سزیک لَر، سرپرست گروه موسیقی «آکادمی» ازکشور ترکیه که در بخش بین‌الملل این دوره ازجشنواره موسیقی نواحی که تا امروز یکشنبه در کرمان در حال برگزاری است، گفت:

«در منطقه خاورمیانه ایرانی‌ها، ترک‌ها و اعراب موسیقی با قدمت و غنی دارند که خوشبختانه تا امروزحفظ شده است».

وی بیان کرد: «گروه ما برای اولین‌بار است که در ایران اجرای برنامه دارد اما در کشور ترکیه اجرای برنامه داشته است».
سزیک لَر افزود: «فرهنگ موسیقایی ایران و ترکیه با یکدیگر قرابت و نزدیکی دارند البته در سال‌های اخیر کمی فاصله ایجاد شده است. به‌طور مثال سال‌های گذشته آقای شجریان کنسرتی در ترکیه برگزار کرد که در مدت بسیار کوتاه همه بلیت‌های آن فروخته شد که این مسئله نشان از علاقه و شناخت مردم ترکیه نسبت به موسیقی ایرانی دارد».
به گفته‌ی او «در ترکیه هم فستیوال‌های مختلف موسیقی اقوام برگزار می‌شود اما در سطح بین‌المللی نیست».
سرپرست گروه موسیقی «آکادمی» در مورد علاقه‌مندی خود برای همکاری با گروه‌های مختلف موسیقی ایران و استفاده از سازهای ایرانی اظهار کرد: «بسیار مشتاقیم این همکاری انجام شود و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شکل بگیرد. البته بین این دو کشور، سازهای مشترکی وجود دارد که تفاوت آن در نوع مقام‌ها و ملودی‌های موسیقی بوده مانند ساز قانون یا عود که در ایران با نام بربط معرفی شده و همچنین ساز نی».
او درمورد حفظ و نگهداری موسیقی نواحی اظهار کرد: «موسیقی اقوام باید به بخش‌های آموزشی راه پیدا کند و در مدارس و دانشگاه‌‌ها تدریس شود».نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

copyright © 2018 , Kermaniec.IR