تارنمای فرهنگی استان کرمان » Blog Archive 224 فقره جواز تاسیس و طرح توسعه در کرمان صادر شد - تارنمای فرهنگی استان کرمان


۲۲۴ فقره جواز تاسیس و طرح توسعه در کرمان صادر شد
نوشته شده توسط مدیر | مرتبط با : اخبار استان | 432 views

معاون برنامه ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: ۱۰ ماه امسال ۲۲۴ فقره جواز تاسیس و طرح توسعه با سرمایه گذاری ۶۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال پنج هزار و ۳۲۰ نفر در استان صادر شده است.

ناهید کلانتری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: از نظر تعداد مجوزهای صادره نسبت به سال گذشته ۷۹ درصد، میزان سرمایه گذاری ۹۳ درصد و اشتغال ۱۶۶ درصد کاهش داشته است که تسهیلات با سرمایه گذاری خرد وجود نداشت و به همین دلیل از تعداد متقاضیان کاسته شد.

وی گفت: عمده ترین دلیل کاهش متقاضیان، عدم اعطای تسهیلات بانکی با بهره مناسب به بخش صنعت است.

وی تدوین سند توسعه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، تهیه مطالعات شناسایی و اولویت بندی فرصت های سرمایه گذاری استان در بخش صنایع فرآوری معدنی و تبدیلی کشاورزی (با رویکرد چند معیاره ترکیبی AHP) در قالب طرح پژوهشی به منظور هدایت صحیح سرمایه گذاران و عقد قرارداد برای تهیه ۱۵۰ طرح امکان سنجی اولویت های سرمایه گذاری استان را از دیگر اقدامات حوزه برنامه ریزی ذکر کرد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: صدور قرارداد برای تهیه ۱۵۰ طرح امکان سنجی اولویت های سرمایه گذاری استان، صدور ۳۵۵ فقره معافیت حقوق ورودی ماشین آلات به ارزش ۴۳۹ میلیون یورو و بخشودگی ۳۰ میلیون یورویی از دیگر فعالیت های انجام شده در حوزه برنامه ریزی است.

وی اظهار کرد: در ۱۰ ماه سال ۹۳ تعداد ۳۵۵ فقره مجوز معافیت گمرکی شامل ماشین آلات مورد نیاز پروژه های صنعتی کنسانتره آهن، گندله، شمش فولاد، کنسانتره مس، مس کاتد و لوله مسی واقع در شهرستان های سیرجان، زرند، رفسنجان، شهر بابک و بردسیر به ارزش ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال صورت گرفته است.

وی گفت: با توجه به اینکه بخش اعظم این ماشین آلات ساخت داخل نداشته مشمول معافیت حقوق ورودی گمرکی به میزان ۳۰ میلیون یورو شده است.

کلانتری خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید کنسانتره آهن استان ۱۲ میلیون تن است که معادل ۴۰ درصد تولیدی کشور است و با نصب ماشین آلات یادشده تا پایان سال جاری با آغاز بهره برداری از پروژه چهار میلیون تن گل گهر، دو میلیون تن فاز دو سیرجان ایرانیان و دو میلیون تن فاز دو زرند ایرانیان هشت میلیون تن به ظرفیت تولید کنسانتره استان اضافه می شود و به ظرفیت ۲۰ میلیون تن خواهیم رسید.

وی افزود: با دستیابی به توان تولید ۵۲ درصد کنسانتره کشور، رتبه اول در تولید کنسانتره را خواهیم داشت.

معاون برنامه ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در زمینه تولید گندله در حال حاضر ظرفیت تولید استان پنج میلیون تن می باشد که معادل ۲۲ درصد تولید کشور است و در این زمینه شش پروژه به ظرفیت ۲۸ میلیون در دست اجراست که با توجه به پیشرفت فیزیکی این پروژه ها و نصب ماشین آلات وارد شده فاز دوم گل گهر به ظرفیت پنج میلیون تن در سال ۹۴ به بهره برداری خواهد رسید.

وی تاکید کرد: با این وجود سهم استان به ۴۵ درصد تولید گندله کشور خواهد رسید.

کلانتری گفت: همچنین بخشی از این ماشین آلات مربوط به پروژه های در دست اجرای تولید ۱۰ میلیون شمش در استان، پروژه فولاد زرند ایرانیان به ظرفیت ۱،۵ میلیون تن به روش کوره بلند و سایر پروژه های تولید شمش استان به روش احیای مستقیم خواهد بود و تا پایان سال جاری ظرفیت تولید ۳،۷ میلیون تن آهن اسفنجی که محصول احیای مستقیم است ایجاد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بخش دیگری از ماشین آلات وارد شده مربوط به طرح های در دست اجرا یعنی فرآوری مس است که فاز دوم تغلیظ مس سرچشمه به ظرفیت ۱۶۰ هزار تن کنسانتره مس در دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید.

وی گفت: طرح های تولید کاتد و لوله مسی شرکت بابک مس ایرانیان به علت شرایط سخت واردات ماشین آلات خارجی و ورود از طریق کشورهای واسط راه اندازی و از دهه فجر به پایان سال موکول شد و همچنین با نصب و تکمیل ماشین آلات وارد شده، پروژه مس کاتد این شرکت به ظرفیت ۵۰ هزار تن نیمه دوم سال ۹۴ راه اندازی خواهد شد.

منبع:ایرنانام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

copyright © 2018 , Kermaniec.IR