تارنمای فرهنگی استان کرمان » Blog Archive 27 شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب هستند - تارنمای فرهنگی استان کرمان


۲۷ شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب هستند
نوشته شده توسط مدیر | مرتبط با : اخبار استان | 425 views
27 شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب هستند

محمد طاهری روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان ۶۸ شهر و ۱۲۹ روستای استان را زیر پوشش دارد افزود: ۲۰ شهر هم در وضعیت متعادلی هستند.

وی جیره بندی آب در روزهای پیش رو را اجتناب ناپذیر دانست و اظهار کرد: امیدواریم با همکاری مردم جیره بندی را شاهد نباشیم.

وی گفت: تعداد ۲۸ حلقه چاه جدید برای تامین آب مورد نیاز در حال حفر و تجهیز است که ۶۵۰ لیتر در ثانیه آب از آنها استحصال می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان خاطرنشان کرد: این شرکت یکهزار و ۹۰۰ کیلومتر خط انتقال، ۹ هزار کیلومتر شبکه توزیع، ۶۸۰ مترمکعب مخزن بتنی سرپوشیده ذخیره و ۶۲۷ هزار مشترک دارد.

وی گفت: ۳۴۵ حلقه چاه به صورت شبانه روزی در مدار بهره برداری قرار دارند که هشت مترمکعب در ثانیه را استخراج می کنند و این آب تمامی مراحل را برای بهداشتی شدن می گذراند.

طاهری افزود: قیمت تمام شده هر مترمکعب آب ۱۰ هزار و ۲۴۰ ریال است اما برای همین یک مترمکعب از مردم دو هزار و ۵۴۰ ریال دریافت می شود.

وی به وجود انشعابات غیرمجاز آب در استان کرمان اشاره کرد و گفت: بیش از ۴۰ درصد هدررفت آب از طریق انشعابات غیرمجاز صورت می گیرد و کمتر از ۱۰ درصد مربوط به شبکه های فرسوده است.

وی افزود: سالانه بیش از ۲۰ درصد از شبکه توزیع حوزه شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان بازسازی می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان گفت: این شرکت به مجموعه برق استان حدود ۱۵۰ میلیارد ریال بدهکار است.

وی از الگوی مصرف آب در جامعه انتقاد و تصریح کرد: در صنعت سرمایشی از قبیل کولرهای آبی بیش از مصرف آشپزخانه در یک روز آب استفاده می شود و بایستی به گونه ای فرهنگ سازی شود که همه آحاد جامعه خود را در برابر مصرف بهینه آب مسوول بدانند.

طاهری با بیان اینکه با جزیره ای فکر کردن نمی توان مدیریت کرد گفت: هنوز نگاه به آب در بسیاری از سازمان های شهرداری مربوط به ۱۰۰ سال پیش است.

** استفاده از آب تصفیه کن های خانگی توصیه نمی شود

وی تصریح کرد: استفاده از تصفیه های خانگی در شهر کرمان را توصیه نمی کنیم زیرا قطعات این تصفیه کن ها از جمله فیلتر آنها منشاء آلودگی است و آلودگی ثانویه را ایجاد می کنند.

وی با اشاره به اینکه پارامترهای جهانی برای سالم بودن آب در چند سال گذشته بالا رفته است گفت: آب شرب استان کرمان در حوزه کاری این شرکت از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

طاهری به کارواش داران توصیه کرد از آب شرب استفاده نکنند و می توانند با ایجاد چاه به دلیل اینکه آب در استان کرمان در سطح بالایی از زمین قرار دارد هزینه های خود را کاهش دهند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان آب را یکی از بحث های اصلی پدافند غیرعامل دانست و گفت: در هر ثانیه هزاران نفر از آب استفاده می کنند و میلیاردها تومان در صنعت آب سرمایه گذاری می شود.

**۷۵ درصد فاضلاب کرمان باقی مانده است

وی با اشاره به اینکه هزینه اتمام فاضلاب کرمان هزاران میلیارد تومان هزینه دارد گفت: با اعتبارات کم نمی توان پیشرفت چندانی داشت و ۷۵ درصد آن باقی مانده است.

وی افزود: با رایزنی های استاندار کرمان ۹۷ میلیارد ریال در آخرین اعتبار به این بخش مصوب شده که تاکنون رقمی داده نشده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان گفت: این بخش نیازمند سرمایه گذار خصوصی می باشد و در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است.

هفته صرفه جویی در مصرف آب از روز دوشنبه اول تیر آغاز شد.نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

copyright © 2018 , Kermaniec.IR