تارنمای فرهنگی استان کرمان » Blog Archive 480 هزار هکتار جنگل جنوب کرمان در معرض نابودی است - تارنمای فرهنگی استان کرمان


۴۸۰ هزار هکتار جنگل جنوب کرمان در معرض نابودی است
نوشته شده توسط مدیر | مرتبط با : اخبار استان | 590 views

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: خشکسالی متوالی و هجوم آفات، ۴۸۰ هزار هکتار از جنگل های ۴۰۰ ساله این منطقه را در معرض نابودی قرار داده است.

عزیزاله افشار زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۴۸۰ هزار هکتار جنگل در جنوب کرمان وجود دارد که ۲۵۰ هزار هکتار از این جنگل ها از نوع رویش ایرانی تورانی و مابقی خلیج امانی هستند.

وی تصریح کرد: ۲۵۰ هزار هکتار جنگل ایرانی تورانی عمری بالای ۴۰۰ سال دارند که مرگ تدریجی آنها به علت هجوم آفت و بیماری ها رقم خورده و مقابله با این وضعیت نیاز به عزم ملی دارد.

وی گفت: بخش بسیار وسیعی از ۲۵۰ هزار هکتار جنگل ایرانی تورانی با بیماری نیمه انگلی لورانتوس دست و پنجه نرم می کند که البته مبارزه با این آفت در حال انجام است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان ادامه داد: آفت لورانتوس یک بیماری نیمه انگلی است که میزبان خود را درخت قرار می دهد و پس از تغذیه از میزبان آن را خشک می کند.

وی گفت: در جنگل های ایرانی تورانی درختان بنه، کهکم، ارژن، ارچن و بادام کوهی موجود است که هم اکنون گرفتار بیماری لورانتوس و تشی هستند و اگر چاره اندیشی نشود در آینده شاهد نابودی آنها خواهیم بود.

وی بیان کرد: در هفت سال گذشته کانون های آلوده این بیماری در منطقه شناسایی شده است و براساس اعتبارات ناچیز و برحسب اولویت مبارزه با این بیماری در مناطق آلوده انجام می شود.

افشارزاده با بیان این که امسال سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مبارزه با آفت ها اختصاص داده شده است گفت: برای مبارزه با افت لورانتوس و تشی به ۳۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است زیرا تنها راه مبارزه با این بیماری و نجات درختان آلوده روش مکانیکی یعنی قطع و سوزاندن سرشاخه های آلوده است.

وی بیان کرد: در صورت نابودی این جنگل ها در شرایط مطلوب باید بیش از ۲۰۰ سال طول بکشد تا دوباره شاهد این گونه جنگل ها باشیم که با شرایط فعلی و تداوم خشکسالی ها ایجاد چنین جنگل هایی در این منطقه بسیار مشکل است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: علاوه بر آفت لورانتوس، آفت تشی (حمله جوجه تیغی ها) تهدیدی برای نابودی جنگل هاست زیرا به علت خشکسالی ها جوجه تیغی ها به جنگل ها هجوم می آورند و با پاره کردن پوست درختان موجب خشک شدن آنها می شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این ۲۳۰ هزار هکتار جنگل در محل رویش خلیج امانی شامل درختان گرمسیری، کهور ایرانی، گز، کنار و غیره برای حفاظت و مبارزه با آفت ها نیاز به اعتبار و مشارکت مردمی دارند.

وی با اشاره به نحوه انتقال آفت لورانتوس گفت: انتقال آفت لورانتوس از طریق پرندگان صورت می گیرد و بذر آن که حالت چسبندگی دارد به روی درخت می چسبد و همانجا یک درختچه جدید رویش پیدا می کند که به مرور درخت میزبان را پس از چند سال به طور کلی خشک می کند.

افشارزاده بیان کرد: این آفت که بر روی درخت میزبان به صورت درختچه رشد می کند پس از آغاز فصل زمستان خشک می شود اما بذرهای آن دوباره همزمان با فصل رویش گیاهان بر روی درختان میزبان رشد کرده و موجب وارد کردن خسارت می شوند.

وی با بیان این که آفت لورانتوس بر روی جنگل های ایرانی تورانی که در ارتفاع بالای ۸۰۰ تا یکهزار و ۲۰۰ متر از سطح دریا قرار دارند مشاهده می شود گفت: این آفت بیشتر بر روی درختان بادام کوهی، ارژن، ارچن و زرشک وحشی مشاهده شده است.

وی خاطرنشان کرد: شیوع این آفت را چند سال قبل به ستاد مدیریت بحران استان و سازمان جنگل ها و مراتع کشور هشدار داده بودیم و اکنون این آفت در حال توسعه است و بخش زیادی از جنگل های منطقه را فرا گرفته است.

این مقام مسوول با بیان این که تنها راه مقابله با این آفت قطع شاخه های آلوده و سوزاندن آنهاست بیان کرد: برای مبارزه با این آفت و صیانت از جنگل های منطقه نیاز به مشارکت مردم، رسانه ها، سازمان های مردم نهاد، بسیج و دوستداران طبیعت داریم.

وی ادامه داد: به دلیل آن که امکان دارد در مبارزه شیمایی و استفاده از سموم سایر گونه های گیاهی و جانوری آسیب ببینند یا در برابر آفات مقاوم شوند لذا از مبارزه شیمیایی برای کنترل این بیماری استفاده نمی شود زیرا اثرات زیست محیطی دارد.

وی گفت: برخی مکان ها مشاهده شده که این آفت بر روی درختان میوه هم تاثیر گذاشته که نیاز است با فرهنگ سازی مردم را برای مبارزه با این آفت تشویق و ترغیب کرد.

جنوب کرمان با حدود یک میلیون نفر جمعیت از هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبار جنوب، کهنوج، قلعه گنج و منوجان تشکیل شده است.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با توجه به وسعت استان و اهمیت این منطقه مستقل از شمال استان فعالیت دارد.نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

copyright © 2018 , Kermaniec.IR