تارنمای فرهنگی استان کرمان » Blog Archive 600 ناشر با 100هزار عنوان کتاب، به کرمان می‌آیند - تارنمای فرهنگی استان کرمان


۶۰۰ ناشر با ۱۰۰هزار عنوان کتاب، به کرمان می‌آیند
نوشته شده توسط مدیر | مرتبط با : اخبار استان | 497 views

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: حدود ۶۰۰ ناشر با نزدیک به ۱۰۰هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب کرمان حضور خواهند داشت.

فرشید فلاح ساعتی پیش در نشست خبری سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب کرمان، اظهار داشت: در نمایشگاه امسال نسبت به نمایشگاه سال گذشته، تعداد ناشران تقریباً دوبرابر و تعداد کتاب‌ها سه‌برابر افزایش داشته است.
وی ادامه داد: در سال گذشته، ۳۲۰ ناشر با نزدیک به ۴۰هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب کرمان حضور داشتند و امسال حدود ۶۰۰ ناشر با نزدیک به ۱۰۰هزار عنوان کتاب به کرمان می‌آیند.
فلاح افزود: از این تعداد، ۵۸۰ ناشر ملی و مابقی ناشران استان کرمان هستند و در مجموع پیش‌بینی‌مان این است که از لحاظ محتوایی، نمایشگاه امسال بسیار غنی و پروپیمان باشد و بتواند بیش از سال گذشته، رضایت اصحاب فکر و اندیشه و اهل کتاب را جلب کند.

حضور ناشران معتبر در نمایشگاه کتاب کرمان
وی هم‌چنین با اشاره به این‌که حدود ۱۰هزار متر فضا به نمایشگاه اختصاص داده شده که بیش از ۸هزار متر آن برای غرفه‌های ناشران در نظر گرفته شده، در خصوص تفکیک موضوعی ناشران نمایشگاه سیزدهم هم گفت: ۳۲۲ ناشر عمومی، ۶۲ ناشر کودک و نوجوان، ۶۰ ناشر دانشگاهی، ۲۷ ناشر کتاب‌های پزشکی، ۲۷ ناشر کتاب‌های کمک‌آموزشی، ۱۱ ناشر کتاب زبان‌های خارجی، ۹ ناشر کتاب‌های هنری، ۶ ناشر کتاب‌های حقوقی و ۴ ناشر هم در زمینه‌ی کتب کشاورزی، در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.
فلاح اظهار داشت: کوشیده‌ایم ناشران معتبر و پرمخاطب را برای حضور در نمایشگاه کتاب کرمان، دعوت کنیم.

مردم، خانوادگی به نمایشگاه بیایند
مدیرکل ارشاد استان کرمان هم‌چنین گفت: نمایشگاه کتاب از نظر میزان مخاطب و استقبال مردم، بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی استان کرمان است.
فلاح ادامه داد: اهمیت کتاب در زمینه‌ی توسعه‌ی فرهنگی بر اهالی فرهنگ و اندیشه پوشیده نیست و باید بدانیم که راه توسعه‌ی فرهنگی از ارتقای فرهنگ کتاب‌خوانی می‌گذرد.
وی افزود: کتاب، ستون تمدن است و به‌رغم پیش‌رفت‌های تکنولوژیک در زمینه‌های مختلف و فراگیری اینترنت و توسعه‌ی فضاها و ابزارهای مجازی، هم‌چنان جایگاه مهم خود را حفظ کرده است.
این مدیر فرهنگی اظهار داشت: نمایشگاه کتاب، در کنارِ رساندن کتاب به دست اهل کتاب‌خوانی، وظیفه‌ی مهم‌ترش کمک به ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه است.
وی افزود: من از مردم کرمان تقاضا دارم حتماً بچه‌ها را با خود به نمایشگاه بیاورند و خانوادگی در نمایشگاه حضور یابند و این رویداد بزرگ را به جشن فرهنگ و جشن کتاب تبدیل کنند.
مدیرکل ارشاد استان هم‌چنین اظهار داشت: در نمایشگاه امسال، ۶۰۰ میلیون تومان بُن کتاب برای مردم در نظر گرفته شده که با تخفیف ۲۰درصد عرضه خواهد شد و ۱۰درصد تخفیف نیز از سوی ناشران خواهد بود و البته میزان تخفیف بعضی از ناشران هم بیش از این است.

ویژه‌برنامه‌هایی برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی
فلاح گفت: در سیزدهمین نمایشگاه کتاب کرمان، ویژه‌برنامه‌هایی هم برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در نظر گرفته شده که این برنامه‌ها توسط کمیته‌ی فرهنگ کتاب‌خوانی با مسئولیت اداره‌کل کتاب‌خانه‌های عمومی استان، در طول روزهای نمایشگاه برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: برپایی سرای اهل قلم، برگزاری نشست‌های تخصصی نقد و بررسی کتاب، رونمایی کتاب‌های تازه‌منتشرشده، پرداختن به موضوعاتی از قبیل تاریخ کرمان و فرهنگ شهرستان‌های استان و نیز برپایی برنامه‌های ادبی و هنری با حضور نویسندگان و مولفان برجسته‌ی کرمانی از جمله دکتر ناظرزاده کرمانی، حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی و استاد هوشنگ مرادی کرمانی، از ویژه‌برنامه‌های نمایشگاه امسال خواهد بود.
مدیرکل ارشاد استان با تاکید بر این‌که وقتی از فرهنگ‌سازی برای کتاب‌خوانی می‌گوییم باید به قشر کودک و نوجوان توجه ویژه‌ای داشته باشیم، افزود: کمیته‌ی کودک و نوجوان هم با مسئولیت اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان، در زمینه‌ی برنامه‌های ویژه‌ی کودکان و نوجوانان، در نمایشگاه کتاب امسال فعالیت خواهد کرد.

بازارچه‌ای برای آثار هنری در کنار نمایشگاه کتاب
فلاح هم‌چنین گفت: ما معتقدیم یکی از راه‌های توسعه‌ی فرهنگی، افزایش مصرف کالاهای فرهنگی از سوی مردم است و یکی دیگر از ویژگی‌های نمایشگاه امسال، برپایی بازارچه‌ی متنوعی از آثار هنری برای عرضه به مردم خواهد بود.
وی افزود: امیدواریم این فرهنگ فراگیر شود که مردم در هدیه‌دادن‌ها، کالاهای فرهنگی از قبیل کتاب و آثار و تابلوهای هنری را جای‌گزین دیگر چیزها کنند.
مدیرکل ارشاد استان گفت: بازارچه‌ی آثار هنری با هدف ترویج همین نگاه و با مسئولیت حوزه هنری استان کرمان برپا خواهد شد و به‌رغم این‌که متقاضیانی از بین هنرمندان کشور داشته، اما تنها به هنرمندان استان کرمان در رشته‌های مختلف هنری اختصاص یافته است که امیدواریم مورد توجه و حمایت هنرمندان و مردم قرار بگیرد.

حضور رادیو و تلویزیون کرمان در نمایشگاه کتاب
فلاح هم‌چنین ضمن تشکر از هم‌کاری‌های صداوسیمای مرکز کرمان در امر اطلاع‌رسانی نمایشگاه کتاب، گفت: صداوسیما قرار است به طور ویژه نمایشگاه کتاب را تحت پوشش قرار دهد که تولید برنامه در فضای نمایشگاه، اجرای برنامه‌ی رادیویی ویژه از محل نمایشگاه و اختصاص یک شب از برنامه‌ی تلویزیونی شب‌های کرمان به نمایشگاه کتاب، از جمله‌ی هم‌کاری‌های این سازمان است.
مدیرکل ارشاد استان هم‌چنین از شهرداری کرمان، دانشگاه کرمان و اداره‌کل آموزش و پرورش نیز تشکر کرد و گفت: امیدواریم دانشگاه‌ها برای حضور پررنگ دانشجویان و آموزش و پرورش برای حضور پررنگ دانش‌آموزان تدابیر لازم را بیندیشند و با اقدامات خود بر رونق نمایشگاه امسال بیفزایند.

افتتاحیه در روز واقعه
فلاح با اشاره به این‌که مراسم گشایش نمایشگاه با حضور دکتر صالحی معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد و استاندار کرمان برگزار می‌شود، گفت: این مراسم در ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح روز پنج‌شنبه ۲۴ مهرماه برگزار خواهد شد که سال‌روز واقعه‌ی تاریخی به آتش کشیده شدن مسجد جامع، نماد مبارزات انقلابی مردم کرمان است.
وی هم‌چنین گفت: همواره بین استان‌ها برای برگزاری نمایشگاه کتاب در مهرماه، با توجه به شرایط مساعدترِ آب‌وهوایی نسبت به ماه‌های بعد، رقابت شدیدی برقرار است و خوش‌حالیم که با تدبیر و پی‌گیری معاونت فرهنگی اداره‌کل ارشاد استان کرمان، شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب کرمان در مهرماه هستیم.
این مدیر فرهنگی در پایان گفت: پیش‌بینی می‌کنیم دست‌کم ۱۰۰هزار نفر از نمایشگاه امسال بازدید کنند و از نخبگان و اهل علم دعوت می‌کنیم که در روزهای ابتدایی به نمایشگاه بیایند تا برای تهیه‌ی کتاب‌های مورد نظرشان، به خاطر ازدحام قابل پیش‌بینیِ روزهای پایانی، دچار مشکل نشوند.

گفتنی است؛ در ابتدای این نشست خبری، پوستر سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب کرمان رونمایی شد. این نمایشگاه از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه جاری در مصلای شهر کرمان برپا خواهد بود. مردم کرمان می‌توانند صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۱۲ و عصرها از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰، از این نمایشگاه بازدید کنند.
مجتبی احمدینام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

copyright © 2018 , Kermaniec.IR