تارنمای فرهنگی استان کرمان » Blog Archive 90 درصد موقوفات شهرستان جیرفت در اختیار مردم است - تارنمای فرهنگی استان کرمان


۹۰ درصد موقوفات شهرستان جیرفت در اختیار مردم است
نوشته شده توسط مدیر | مرتبط با : اخبار استان | 439 views

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جیرفت گفت: ۹۰ درصد موقوفات این شهرستان در اختیار مردم هستند که یکی از مشکلات اداره اوقاف است.

مهدی شریف روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: سامانه جامع عملیات موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه برای شفاف سازی از سال ۱۳۹۰ در سطح کشور راه اندازی شده است.

وی بیان کرد: در این سامانه تمامی عملیات های وقف، لیست موقوفات، هزینه ها و اهداف وقت ثبت می شود.

وی با اشاره به نامگذاری هفته آخر ماه صفر به عنوان هفته وقف ادامه داد: این هفته فرصت مناسبی برای ارایه برنامه و سیاست های وقف است.

مدیر اوقاف و امور خیریه شهرستان جیرفت گفت: از اصحاب رسانه انتظار است تا چهره وقف را به صورت واقعی برای مردم روشن و شفاف سازی کنند.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر وقف ها در جنوب کرمان وقف مسجد هستند و نیاز است رویکرد تغییر کند و وقف ها به سمت طرح های عام المنفعه هدایت شود.

شریف افزود: وقف و مشارکت مردم از مسایل مهمی است که امروز با توجه به مشکلات حوزه اقتصاد کشور به آن نیاز است و باید مردم را به این سمت هدایت کنیم.

وی تصریح کرد: تاکنون نتوانسته ایم راه وقف را به نحو مطلوب ادامه دهیم و باید در این زمینه نقاط ضعف را شناسایی کنیم.

وی گفت: ارایه مقالات و کتب، ساخت و نمایش فیلم در حوزه وقف، نظارت بر عملکرد متولیان، تبلیغ و تشویق مردم از طریق رسانه ها در نهادینه کردن فرهنگ وقف موثر است.

شریف ادامه داد: هر فردی با هر توان مالی می تواند در وقف های مشارکتی شرکت کند که این موضوع از طریق اوراق مشارکتی که از یکصد هزار تومان به بالا شروع می شود محقق می شود.

وی بیان کرد: از مسولان قضایی شهرستان درخواست داریم که بحث موقوفه ربع رشیدی که از سال ۸۶ پرونده آن در دادگاه است مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی با بیان این که در شهرستان جیرفت ۷۲ روستا وقف هستند تصریح کرد: در شهرستان های جیرفت و عنبرآباد ۴۵۵ باب مسجد وجود دارد که از این تعداد ۳۴۵ مسجد در جیرفت است.

شریف گفت: ۱۳۴ روستا در جیرفت و عنبرآباد فاقد مسجد هستند.

وی افزود: در حوزه فرهنگی هم ۹۵ برنامه فرهنگی انجام شده است که یکهزار و ۲۰۰ نفر تربیت حافظ قرآن داشتیم و در ۱۱ پایگاه آموزش دیده اند.

وی گفت: از سال ۸۷ تعداد ۵۹ وقف جدید صورت گرفته که ۳۱ موقوفه منفعتی و مابقی مسجد بوده اند.

شریف بیان کرد: در حوزه حقوقی نیز ۷۰۰ پرونده در مراجع قانونی در دست پیگیری است.نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

copyright © 2018 , Kermaniec.IR